Archiv 2010

27.12.10 - jeden vánoční dárek jsem si nadělil před několika týdny sám, nová silnička bude určitě "létat". Více ve fotogalerii 2010.

28.11.10 - pokud vyjde dnešní předpověď počasí, tak se na několik týdnů přesouvám ze silnice na válce. Škoda. Lyže mám rád, ale stejně tak rád si za sněhěm dojedu na hory. Roztáčení válců není mou oblíbenou činností. Na druhou stranu - posilovna OK a zátěže jdou pomalu (ale jistě) nahoru, stejně tak běh už začíná být aktivitou, na kterou se docela těším. Prosinec u mne bývá spojený s hodnocením sezóny uplynulé a plánováním té následující, takže ještě několik dnů a pak už zase zpět k poctivému tréninku.

21.11.10 - pokud jde něco nahoru, tak jsou to kila na váze. Nicméně po odpočinkovém období se už zase začínám hýbat a pomalu stavět tréninkový plán k příští sezóně. Trénink v posilovně jsem zahájil tradičně: po půl roce, kdy mou jedinou sportovní aktivitou bylo kolo, to byl opravdu krušný začátek - dřepy s prázdnou tyčí, bench press stejným způsobem, na strojích jsem se střídal s děvčaty, aniž bych musel měnit zátěž a po tom všem jsem se stejně tři dny nemohl hnout; první běh dopadl obdobně. Je třeba přežít první dva týdny a pak už to bude v pohodě.

04.11.10 - počasí v posledním týdnu připomíná spíše jaro, přesto už se na kolo dostávám jen s cílem protočit nohy a úplně nevypadnout z tréninku; odpočinkové období má určitě něco do sebe a opravdu si jej užívám; díky pracovnímu vytížení to sice není odpočinek podle mých představ, přesto je to ve srovnání s předešlými měsíci prima změna. S koncem října je tu opět srovnání loňského a letošního roku.

Tréninkový ukazatel 2009 2010 Rozdíl
Celkový tréninkový čas 605:55 635:45 +29:50
Cyklo - tréninkový čas 512:30 514:02 +01:32
Najeté kilometry 13498 14156 +658

16.10.10 - s týdenním odstupem přidáno ohlédnutí za posledním závodem sezóny, kterým byl Nova Author Cup; aktualizovány výsledky, přidány fotografie do fotogalerie, pročštěna diskuse.

Nova Author Cup byl mým posledním závodem v této sezóně. Počasí vyšlo na výbornou a už dlouho takové nepamatuji. Pořadatelé trochu nezvládli řazení na start, takže jsem na začátku nebyl moc optimisticky naladěn. Úvodní stoupání jsem vcelku "dával" a pohyboval se ve skupině "známých tváří" ze seriálu KPŽ. Ve srovnání s jinými závody jsem se chytil poměrně brzo a celou úvodní část jsem se střídal na špici naší asi 20 členné skupiny. Po výjezdu na hřeben se nám podařilo sjet poměrně velký balík a dál tak pokračovala nejméně padesátičlenná horda cyklistů. Strkanice, lokty a žádná chuť střídat se na čele. Ze závodu se tak na 30 minut stala pohodová sobotní vyjížďka v odpočinkovém tempu. To mne osobně dost mrzelo, protože se mi rozplynul cíl, kterým byla hranice dvou hodin. Šlapat se začalo znovu až za Bedřichovem, kdy se trať trochu zavlnila. Tady jsem se začal opravdu trápit, protože neustálé krátké "nahoru - dolů" mi fakt nesedí a byl jsem tak mezi prvními, kteří začali odpadávat. Do cíle jsem se dostal na 56. místě v celkovém pořadí a vzhledem k tomu, že na tomto závodě není kategorie ELITE, bylo mé umístění v kategorii obdobné - 45. místo. Žádný zázračný výsledek, ale také žádný propadák. Zkrátka fajn tečka za vcelku vydařenou závodní sezónou. Úspěšná pro mne byla poprvé v tomto roce i tombola. Výhra slevenky na tréninkový pobyt na Mallorce rozhodla o tom, že v příštím roce začnu najíždět kilometry v zahraničí.

04.10.10 - je tu konec měsíce září a s ním i srovnání tréninku v tomto a v minulém roce. Za měsíce leden až září vypadá srovnání následujícím způsobem:

Tréninkový ukazatel 2009 2010 Rozdíl
Celkový tréninkový čas 547:43 586:42 +38:59
Cyklo - tréninkový čas 455:18 465:59 +10:41
Najeté kilometry 11878 12793 +915

26.09.10 - přidáno několik fotografií ze závodu KPŽ v Odrách, aktualizovány výsledky, přidáno krátké ohlédnutí za sobotním závodem, odstraněny nesmysly z diskuse.

Sobota byla tečkou za letošním KPŽ. Tečku, stejně jako v loňském roce, obstaraly Odry. A tečka to byla opravdu vydařená. Nejen výsledkem, ale i počasím a tratí. Po delší době se jednalo o závod na pevném povrchu a za pěkného počasí. Předpověď počasí vyšla a byť Prahu a okolí celý den trápil déšť, tak v Odrách vládlo příjemné počasí. Na startu se sešlo přes 1000 závodníků a z jezdců kategorie Elite nechyběl téměř nikdo. Také proto jsem se odsunul z první řady do prvního startovního koridoru. S číslem 51 jsem byl první, komu utekla možnost startovat z čela. Nicméně po startu se balík nikde nezasekl, narovnal se i do průjezdů zatáčkami na louce a do prvního okruhu jsem i tak startoval z přední části. Balík se roztrhal v prvním táhlém stoupání a poměrně rychlým tempem se hnal do prostoru cíle a do druhého kola. Příliš dobře se mi nejelo, ale v druhém kole se situace zlepšila a začal jsem dojíždět jezdce, kteří obvykle končí na lepších pozicích než já. Stoupání na Mlýnici bylo opravdu zážitkem a fanoušci nezklamali. V druhém kole se mi podařilo poskočit o 15 míst a do cíle jsem se dostal na 34. místě v celkovém pořadí a 9. v kategorii. Vzhledem ke konkurenci, která se na startu sešla to považuji za jeden z nejlepších výsledků sezóny. Nova Author Cup za dva týdny by pak měl být tečkou definitivní.

20.09.10 - přidáno několik fotografií ze závodů KPŽ v Jevišovce, aktualizovány výsledky, přidáno krátké ohlédnutí za sobotním "sprintem", odstraněny nesmysly z diskuse.

Rovinatá trať v Jevišovce přitáhne každý rok velké množství závodníků a v kombinaci s konečně pěkným počasím se letos jednalo o nejpočetnější startovní pole závodů KPŽ. Zcela odlišný profil trati řádně zamíchal pořadím. Ve srovnání s mými běžnými výkony jsem byl poražen závodníky, kteří běžně končí za mnou. Bylo to však i naopak - předjel jsem takové soupeře, kteří běžně dojíždí o několik míst lépe než já. Jestli je to výkyv daný koncem sezóny a únavou, nebo důsledek rovné trati, to se ukáže za týden, kdy seriál KPŽ končí v Odrách. Průběh závodu v Jevišovce byl dán už na startu - "narvat to" hned od začátku a zkusit viset ve skupině co to jen půjde. Z prvního balíku jsem odpadl před prvním stoupáním na trati. Z druhé po nájezdu do druhého kola. V trojici jsme pak zbývajících 25 km odolávali početné skupině pronásledovatelů. Do cíle jsem se dostal na 49. místě v celkovém pořadí a na 16. místě v kategorii.

06.09.10 - přidáno několik fotografií ze závodů KPŽ v Jeseníku.

05.09.10 - aktualizovány výsledky, přidáno ohlédnutí za závodem KPŽ v Jeseníku.

Bláto, déšť, zima ... vyjma posledních závodů KPŽ v Karlových Varech zůstao počasí věrno své tradici. Už tohle způsobilo, že se mi do Jeseníku dvakrát nechtělo. Když se k tomu přidaly obavy z problémů s kolem, které mne poslední závody provázely, začal jsem Jeseník odepisovat ještě dřív, než jsem se postavil na start. Nakonec vše dopadlo jinak a startovní "výstřel" odstartoval vydařený závod. Dlouhé stoupání hned po startu natáhlo startovní pole a navíc dalo alespoň trochu zapomenout na všude přítomnou zimu. Start jsem měl tradičně trochu slabší, ale po 30 minutách jsem začal sjíždět jednoho jezdce za druhým. Kolo a hlavně řazení fungovaly na výbornou a to mne také trochu popohnalo. Druhá třetina závodu byla sólo jízdou, ale vzhledem k profilu tratě to nebyl žádný velký hendikep. Startovní pole bylo už dost natažené, takže ani sjezdy (moc jich dnes nebylo) nebyly místy, kde tradičně ztrácím. Závěrečnou část závodu jsem odjel ve dvojici a díky vzorné spolupráci se mi podařilo prokousat se výsledkovou listinou ještě o něco výše. Do cíle jsem dorazil z posledního, ale 31. místo v celkovém pořadí a 8. místo v kategorii byly vcelku příjemnou odměnou. Snad proběhnou ve stejném duchu i poslední dva závody KPŽ.

31.08.10 - je tu konec měsíce a s ním i srovnání tréninku v tomto a v minulém roce. Za měsíce leden až srpen to tedy vypadá takto:

Tréninkový ukazatel 2009 2010 Rozdíl
Celkový tréninkový čas 493:21 527:59 +34:38
Cyklo - tréninkový čas 401:56 407:16 +5:20
Najeté kilometry 10478 11103,5 +625,5

30.08.10 - přidáno ohlédnutí za závodem KPŽ v Karlových Varech, za silničním závodem MirvaTour, do fotogalerie dodány snímky z těchto dvou akcí, aktualizovány výsledky.

28.08.10 - tuto sobotu jsem pro změnu vyrazil poměřit své síly se silničáři. Nejbližší závod, který jsem našel, se jel nedaleko Poličky. Není to právě za rohem, ale ve srovnání s délkou cest na závody KPŽ to byla vcelka příjemná změna. Co do počtu účastníků závod menší, ale po stránce nasazení žádné štření, spíše naopak. Závod se jel na čtyři cca 20 km dlouhé okruhy. V prvním se trhla skupina s cca 10 jezdci, ve které jsem se pohyboval také. Ve druhém kole odskočila na vrchařské prémii čtveřice na kterou jsem nereagoval v domění, že v následujícím rovinatém úseku budeme tuto skupinku sjíždět. Tohle očekávání bylo chybou, protože nikomu ze zbylých se jet nechtělo. Zároveň to byl moment, který rozhodl závod. Po chvíli přemýšlení a táhnutí zbývající šestice jsem se rozhodl odskočit také. Bylo jasné, že první skupinu nedojedu, ale nechtěl jsem tahat skupinu zbývající dva okruhy a nakonec se nechat předjet v cílové rovině. Z druhé poloviny závodu jsem si tedy udělal 40 km dlouhou časovku. Svůj náskok před pronásledovateli jsem až do cíle zvyšoval a mezera mezi mnou a první čtveřicí byla stále konstantní. Škoda. Dá se předpokládat, že bych se v čelní čtveřici udržel pokud bych si ji v druhém kole nenechal poodjet. Páté místo v celkovém pořadí a třetí místo v kategorii však beru a jsem za ně rád.

21.08.10 - Karlovy Vary a další díl seriálu KPŽ. Na závod jsem se opravdu těšil, protože po delší době bylo slibováno příjemné počasí a dalo se předpokládat, že bláta bude výrazně méně než na Ještědu. Vyšlo obojí. Startovní číslo jsem měl vyjeté do přední lajny a byl jsem rozhodnutý zajet "doraz". Je pravda, že jsem se nešetřil, ale už po několikáté mne zradila technika. Závěrečných 10 km jsem jel (jako už tradičně) s problémy s řazením. Drobný zádrhel na trati, kdy nějaký místní dobrovolník přeznačil trať, už na mém výsledku mnoho nezměnil. Do cíle jsem se dostal na 26. místě v celkovém pořadí a na 9. místě v kategorii. Výsledek, za který jsem rád. Na druhou stranu poznamenaný technickými problémy. Nezbývá než doufat, že v Jeseníku bude kolo fungovat a výsledek bude dán tím, co vydrží nohy.

19.08.10 - vybráno, dohodnuto, objednáno ... nyní už čekám na silniční Duratec CULT CR3 s Campagnolem Chorus. Možná se mi povede některé z posledních letošních závodů odjet na této "raketě" a pokud ne, bude nachystána na sezónu příští. Výběr byl opravdu náročný - nejdříve jsem se těšil na vybírání a rozhodování, hledání parametrů jednotlivých komponentů mne zprvu také bavilo. Po měsíci se začalo jednat o poměrně otravnou záležitost. No a včera jsem si opravdu zhluboka oddechl, když vše vyjelo z tiskárny jako sestava v konečné podobě. V každém případě jsem zvědav na rozdíl oproti stávajícímu Authoru, na který jsem v žádném případě nezanevřel.

27.07.10 - opravena chyba, která v posledních týdnech bránila zobrazení stránek, starší články přesunuty do archivu, aktualizovány výsledky, pročištěna diskuse o spamy, přidáno ohlédnutí za závody na Zadově a v Liberci, publikováno srovnání tréninku v tomto a minulém roce, přidány fotografie ze závodů na Zadově a v Liberci.

V sobotu 14.8. se seriál KPŽ přestěhoval do Liberce. Čekalo mne 50 km v okolí Ještědu. Počasí posledních dnů vůbec nevypadalo dobře a musím přiznat, že se mi na start moc nechtělo. Tečkou potom byla hodina strávená v autě na parkovišti a schovávání se před rostoucím deštěm. Počasí se nakonec postupně umoudřilo a během závodu už déšť nebyl žádnou překážkou. Bláto na trati však ano, především v druhé části. Uklidňoval jsem se tím, že podmínky jsou stejné pro všechny, sjezdy dával na jistotu i za cenu ztráty několika míst. Ty jsem dobýval zpět ve stoupáních a nutno říci, že docela úspěšně. Podařilo se mi zopakovat a trochu vylepšit výsledek ze Zadova a do cíle jsem se dostal na celkovém 34. místě a 6. v kategorii. Bylo to pro mne vcelku příjemné překvapení, protože samotnému závodu předcházel 12 denní trénink v kopcích zaměřený pouze na vytrvalost a do závodu jsem tak nastupoval s očekáváním, že mi bude chybět rychlost a že se možná projeví únava. Nestalo se a já se docela těším na pokračování v Karlových Varech.

31.7. jsem vyrazil na 50 km trať do Zadova. Nový závod v seriálu KPŽ pro mne byl neznámou a vzhledem k umístění jsem čekal poměrně náročnou záležitost. Na kole jsem vyměnil snad vše kromě přehazovačky a čekal jsem, že závod se konečně obejde bez technických problémů. Přeskakování řetězu při rozjíždění mne však ubezpečilo, že ani dnes to nebude ideál. Navštívil jsem servisní stan abych se dozvěděl, že problémem je pokroucená přehazovačka, kterou bude nutné vyměnit. Na pohodě mi toto tvrzení moc nepřidalo a celou následující půlhodinu jsem strávil kroucením všemy možnými šrouby a snažení "vyladit" přehazovačku alespoň na závod. To se nakonec podařilo. Řazení sice zlobilo, ale můj výsledek tím nijak ovlivněn nebyl. Charakterem trati mi závod na Zadově připomínal závody typu Salzkammergut, Drásal ... tj. převýšení sice velké, ale nasbírané pouze na několika kopcích. Dlouhá a táhlá stoupání mi vyhovují mnohem více, než členitá trať se stále se měnícím profilem. Počasí opět slibovalo hodně bláta a déšť, ale samotný závod nakonec deštěm poznamenán nebyl. Další plus. Do cíle jsem se dostal na 35. místě v celkovém pořadí a 9. místě v kategorii.

Srovnání období leden - červenec v tomto kalendářním roce a v roce minulém:

Tréninkový ukazatel 2009 2010 Rozdíl
Celkový tréninkový čas 427:02 462:02 +35
Cyklo - tréninkový čas 338:37 341:18 +2:41
Najeté kilometry 8722 9261 +539

27.07.10 - přidáno několik snímků do fotogalerie, aktualizovány výsledky, publikováno krátké ohlédnutí za závodem v Chrudimi.

Po týdenní pauze pokračoval seriál KPŽ sobotním závodem v Chrudimi. Už v noci, kdy mne vzbudil pořádný déšť, bylo jasné, že počasí tentokráte nebude "lákat" na start, ale spíše odrazovat. Nicméně do Chrudimi jsem vyrazil nejen proto, že je to nejbližší závod a nemusím cestovat přes půl republiky. Na závod jsem se docela těšil, protože mu předcházel týden v Jizerských horách spojený s vcelku kvalitním tréninkem. Chrudim mám spojenu se samými problémy a letos jsem pokračoval ve stejném duchu. Vše začalo na startu - mé výletní tempo po startovním výstřelu způsobilo, že jsem musel chvíli čekat při nájezdu na schody, na nich jsem ztratil pití (v tu chvíli jsem byl rád za chladné počasí a začal vyhlížet občerstvovačku), na 20 km se mi začal motat řetěz a následovalo několikero zastavování a nahazování řetězu. Problém se mi nepodařilo najít, takže jsem druhou polovinu závodu odjel bez řazení. Byl to letošní první závod, kdy zklamala technika, takže doufám, že pro letošek mám již vybráno. Vzhledem k tomuto jsem docela rád za 57. místo v celkovém pořadí a 10. místo v kategorii a jsem zvědav, jak proběhne závod na Zadově, kam se chystám tuto sobotu.

Příjemná nebyla ani neděle, kdy jsem zjišťoval napáchané škody: Řetěz, prostřední převodník, kladky v přehazovačce, přední destičky, zadní destičky, středové složení.

18.07.10 - Salzkammergut - závod za hranicemi, na kterém si stejně připadám jako na závodech KPŽ. Nevím, jestli závodníci z ČR převládají početně, výsledkově však zcela jistě. Na letošní závod jsem se těšil, nejen proto, že počasí slibovalo naprosto odlišné podmínky ve srovnání s loňským rokem. Žádný déšť, žádný sníh, žádné teploty kolem nuly ... Bylo to spíše naopak. V propozicích závodu přibyly další trasy, přesto jsem zůstal na tradiční "padesátce". Startovat se mi podařilo z čela první vlny, což bylo fajn. Překvapení přišlo vzápětí - ve srovnání se závody u nás se jelo poměrně volně, možná proto, že čelo závodu vědělo, že konkurence není až tak velká. Možná proto, že první dlouhé táhlé stoupání slibovalo udělat přirozenou selekci. Kde se mi podařilo odstartovat, tam jsem také dojel. Nějaká místa jsem ztratil při sjíždění sjezdovky, ale zpět jsem je získal v následném druhém stoupání. K tomu jsem přidal ještě několik dalších, ale rozestupy už byly příliš velké na nějaký mocný "závěrečný finiš". Celý závod tvoří v podstatě dva kopce, což mi vyhovuje. Táhlá stoupání, ve kterých si je každý nucen jet své tempo. Sjezdy náročnější i kvůli tradičně většímu tlaku v pneumatikách, ale beru to jako daň typu "něco za něco". Suma sumárum - jeden z hezčích výsledků - 29. místo v celkovém hodnocení a 10. místo v kategorii.

Několik fotografií z této akce bylo přidáno do fotogalerie.

14.07.10 - po kratší odmlce provedena aktualizace stránek. Doplněny výsledky závodů, přidáno ohlednutí za závody v Holešově a Praze, publikováno srovnání některých tréninkových ukazatelů v tomto a minulém kalendářním roce, do fotogalerie přidány fotografie z posledních dvou akcí.

Karlštejn Tour KPŽ - závod startující na dostihovém závodišti v Chuchli tentokrát probíhal za tropického počasí. Hned po startu jsem byl hodně rád za vyjeté body, které mi umožnily startovat z přední části startovního balíku. Start na povrchu dostihového závodiště připomínal písečnou bouři, kdy chvílemi nebylo vidět ani na kousek. Čím projížděli startující ze zadních řad, to si nedokážu představit. Od startu jsem měl dojem, že stále jenom ztrácím a že jsem neustále pouze předjížděn. Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem se dostal do tempa. Většinu závodu jsem navíc odjel sám, protože jsem se nedokázal udržet ani ve skupině. Když se rozjely nohy, začalo úřadovat sluníčko. Právě to, v kombinaci s profilem trati, mne opravdu dostalo. Průměrný výsledek a křeče - toto mi zůstane v hlavě asi ještě hodně dlouho.

Holešov KPŽ - závod, který je označován jako jeden z nejtěžších v seriálu KPŽ nehledě na zvolenou trať. Já jsem se vydal na kratší, tj. 50 km v terénu. Obtížnost je dána především velkým převýšením, nikoli technickou náročností. To je jeden z aspektů, který mi vyhovuje. Druhý, ten zde byl splněn také - nastoupané metry se nasbírají na dlouhých, táhlých stoupáních, nikoli na krátkých kopcích, které nutí neustále měnit tempo. Už předem jsem měl tedy "zaděláno" na dobré umístění a to se potvrdilo i v samotném závodě. Startovat jsem mohl díky vyjetým bodům z čela startovního balíku, takže vše klapalo na výbornou. Trochu mne znervózňovaly pouze nohy, které po předešlých trénincích bolely a už při nich jsem pozoroval, že nejsem schopen držet tepy v pásmu, kde bych měl. V závodě však bylo vše OK. Po několika úvodních kilometrech jsem se dostal do tempa a ve výsledku z toho bylo 33. místo celkově a 10. v kategorii.

Srovnání období leden - červen v tomto kalendářním roce a v roce minulém:

Tréninkový ukazatel 2009 2010 Rozdíl
Celkový tréninkový čas 368:22 398:08 + 29:46
Cyklo - tréninkový čas 280:02 277:24 - 2:38
Najeté kilometry 7186 7530 + 344

29.06.10 - v neděli byl závodem na Kuklíku zakončen seriál tréninkových závodů Autocombi. Jelo se na stejné trati jako ve čtvrtek. Ve srovnání se čtvrtečním závodem mi to v neděli přišlo více na taktiku. Závod tolik nebolel a možná pod vlivem nedělního rána (na startu jsme nebyli zrovna překypující energií), nebo mého pátečního ponocování (školní ples) to nebylo tak svižné jako v předešlém závodě. Upustil jsem trochu vidlici (dobrá volba), kola nechal nefoukaná jako minule (špatná volba) a vyrazil na trať. První trojice nám poměrně rychle ujela a zbytek závodu už jsem strávil ve čtyřčlenné skupince stejně silných soupeřů. Rozhodovalo se tak v úplném závěru a ve výsledku bylo z mého závodění 5. místo. Výsledek jsem si představoval lepší, už proto, že se jednalo o závěrečný závod. Na druhou stranu - na lepší umístění jsem v neděli zkrátka neměl. Jsem zvědav na sobotní KPŽ v Holešově. Chtěl bych si otestovat formu a ještě lépe - zjistit, zda nedělní výsledek byl ovlivněn pouze chvilkovou únavou, nebo zda se jedná o signál pro zařazení lehčího období a odpočinku do tréninkového plánu.

26.06.10 - ve čtvrtek jsem měl konečně možnost projet si trať na Kuklíku. V šest večer tu odstartoval další tréninkový závod pod hlavičkou Autocombi. Trať si všichni (kteří ji už vyzkoušeli) pochvalovali, takže jsem byl docela zvědav co mne čeká. Brzy po startu jsem zjistil, že právě ono vyzkoušení tratě je zřejmě tím nejpodstatnějším. Na startu jsem se nechal zavřít pomalejšími jezdci s tím, že během závodu bude čas předjet a zařadit se na odpovídající místo. Problém však byl, že míst k předjíždění mnoho není. Několik ostrých zatáček, přes které není vidět stoupání mne párkrát dostalo z kola na zem, protože jsem nestačil včas zřadit. Tj. to co jsem získával, to jsem pravidelně zase ztrácel. Navíc mi kolo jelo jako "splašená koza", protože jsem na start dorazil s koly nahuštěnými jako na závody KPŽ. A on je opravdu rozdíl mezi sprintem po zpevněných širokých lesních cestách a jízdou po lesní pěšině přes kořeny. "Suma sumárum" - mezi příznivce této trati jsem se zatím rozhodně nezařadil, ale už se těším na neděli, kdy se na Kukliku jede další tréninkový závod.

20.06.10 - včera se seriál KPŽ přesunul na Moravu. Další ze závodů hostila Olomouc. Přestože tento závod patří do seriálu poměrně dlouho, jel jsem ho teprv podruhé. Od mého minulého startu uplynulo už několik let, takže nové pro mne bylo místo startu i trať. Bahno bylo na trati i tentokrát, ale ve srovnání se závodem v Mladé Boleslavi či v Jistebnici to byla "poušť". Počasí vyšlo dokonale, jezdivá trať, technicky náročné úseky žádné (možná kromě jednoho sjezdu) - tj. podmínky k tomu, aby se mi podařilo vylepšit má dosavadní umístění. 52. místo celkově a 15. místo v kategorii vylepšením opravdu byly, takže jsem zvědav, jak se mi podaří zajet za 14 dní v Holešově. Příští víkend poměřím síli s místními (Kutnohorskými) jezdci a na okruh na Kuklíku jsem zvědav. Výsledky sobotního závodu byly přidány pod odkaz "Výsledky 2010" a několik snímků z Olomouce bylo přidáno do "fotogalerie - 2010".

10.06.10 - v neděli jsem kroužil na 20 km dlouhém okruhu u Vidláku. Silničku jsem vyměnil za MTB stroj a vyrazil na další tréninkový závod ze série "Autocombi". Závod se jel na dva okruhy. Chvíli po startu se začalo zvyšovat tempo a strach z toho, že bych se mohl na trati ztratit, mne donutil držet se v první skupince. Do druhého kola jsme najížděli v trojici, tempo se lehce zvolnilo, po případných drobných zaváháních jsme na sebe "počkali". Bylo jasné, že rozhodovat se bude v závěru. Díky okolnostem se však rozhodlo mnohem dříve. Větev vymrštěná do drátů zadního kola odstavila jednoho z naší miniskupiny a kousek před cílem jsem se odstavil já sám. V posledním kopci jsem si nechal podjet soupeře a počítal s tím, že mezeru sjedu na asfaltu. Na posledním rozcestí mi však na chvíli zmizel a já netrefil správnou odbočku. Chybějící šipka, nebo přehlédnutá šipka, mne zavedly jinam, než bylo třeba a bylo rozhodnuto. Do cíle jsem nakonec díky našemu náskoku dojel na druhém místě. "Kdyby jsou kdyby", ale musím přiznat, že na první místo bych zřejmě nedosáhl ani bez onoho zaváhání na trati.

10.06.10 - další z "tréninkových závodů", tentokrát časovka na 30 km, proběhl včera. Potvrdilo se mi opět to, co jsem pozoroval už při minulých startech na této "místní záležitosti" - byť místní závody, tak zároveň těžké závody. Tento byl zatím nejvíce bolestivý, ale co do výkonu, tak zároveň nejlepší. Poprvé jsem i v závodě aktivně využil sporttester. V trénincích ho používám stále, nicméně v závodech je to pro mne pouze záznamové zařízení, z kterého čerpám údaje až po závodu, nikoli v jeho průběhu. Časovka byla z tohoto pohledu změna, která zafungovala. 30 minut jsem se držel v předem stanoveném pásmu a to i ve chvílích, kdy bych pocitově mohl zvyšovat tempo a kdy jsem začínal podléhat dojmu, že se příliš šetřím. Závěrečných 15 minut bylo provázeno zvýšením pásma zátěže o 5 tepů a v samotné jízdě se toto zvýšení projevilo vcelku razantně. Síly došly v cílové rovince a ve výsledku z toho bylo 2. místo. Tj. výsledek, s kterým jsem nad míru spokojen a jsem zvědav, jak se mi podaří zajet nedělní závod v terénu. Tj. jsem zvědav, jestli časovka byla příjemným výkyvem, nebo známkou zlepšující se výkonnosti.

06.06.10 - Se začátkem měsíce června jsem srovnával svůj trénink v loňském roce a v roce 2010. Vzájemné porovnání začátku roku letošního a roku loňského (leden - květen) je následující: Celkový čas zátěže: 332:04 hod v roce 2010 a 307:15 hod v roce 2009 Čas zátěže - cyklo: 211:57 hod v roce 2010 a 218:55 hod v roce 2009 Najeté kilometry: 5757,5 km v roce 2010 a 5535 km v roce 2009. Jsem zvědav, jak bude toto srovnání vypadat na konci měsíce června.

Do fotogalerie přibylo několik snímků ze sobotního závodu v Jistebnici. Počasí vyšlo a po několika chladných a deštivých týdnech bylo sluníčko příjemnou změnou. Na samotné trati se tato změna nijak neprojevila. Bahno a podmáčené louky udělaly ze závodu poměrně náročnou záležitost. Už dlouho se nestalo, aby při vyhlašování výsledků chyběla poměrně značná část startovního pole. Můj zápas trval něco málo přes 3 hodiny a bylo z toho celkové 55. místo a 21. v kategorii. Snad se podaří tato umístění v příštích závodech ještě vylepšit. Závody na Orlíku vynechávám (práce, práce), ale v Olomouci bych neměl chybět.

31.05.10 - mám za sebou poměrně náročný víkend, ve kterém jsem absolvoval závod na horském kole a také na silničce. Trutnovská 50 - další závod ze seriálu Kolo pro život - byla odstartována v sobotu v pravé poledne. Start naštěstí nebyl provázen deštěm (bezva změna ve srovnání s posledními 14 dny), blátu ovšem nikdo neunikl. Změna trati a podmáčené cesty udělaly ze závodu poměrně těžkou záležitost. Trochu jsem zaspal na startu - rozjíždění mi trvalo déle, takže startovní koridor už byl při mém příchodu dost zaplněn, navíc jsem se nechal hned po startu zavřít v zatáčce a převalil se přes mne poměrně velký balík závodníků. Dále už to však bylo "za své". V prvním kole se mi podařil návrat mezi "známé tváře", s kterými jezdím většinu závodů. V druhém už to byl boj s terénem. Nohy bolely více než jindy, nasazení bylo také větší, než minulý týden a čekal jsem, že se mi podaří zajet lepší výsledek. Z tohoto pohledu bylo 73. místo v absolutním pořadí a 20. místo v kategorii menším zklamáním. S odstupem dvou dnů však hodnotím výsledek jinak - kolo fungovalo celý závod i pod nánosem bahna, defekty se mi vyhnuly, pády také, takže OK.

V neděli jsem vyrazil do Kutné Hory, kde se startoval další z měřených tréninků Autocombi. Trutnov byl v nohách znát a tak jsem byl zvědav, jak vše dopadne. Nutno podotknout, že termín "měřený trénink" je trochu zavádějící. Z mého pohledu se jedná opravdu o závod a vše co jsem zatím pod hlavičkou Autocombi jel opravdu hodně bolelo. Už na startu jsem se rozhodl, že se na čele balíku budu objevovat co nejméně a nebudu se pouštět do žádných "větších akcí". Zároveň jsem si chtěl ohlídat momenty, kdy se dalo očekávat trhání balíku, což se mi naštěstí povedlo. Po 84 km jsem se tak dostal zpět do Kutné Hory ve vedoucí skupině a odpadl až v závěrečném spurtu do cíle. 6. místo beru jako úspěch a těším se na další z těchto tréninků. To že se 2 hodiny jelo v dešti už ani neberu jako něco mimořádného. Více by mne překvapilo, pokud by se jelo za pěkného počasí. Pěkné počasí vyhlížím stále marně ...

20.05.10 - po delší době proběhla revize obsahu stránek a drobné změny doznaly následující sekce: Vizitka, Výsledky 2010, Užitečné odkazy, Podpora, Archiv 2010

16.05.10 - včera jsem se postavil na start svého prvního závodu ze seriálu Kolo pro život v Mladé Boleslavi. Návlékl jsem na sebe dres Česká spořitelna - Specialized a vyrazil sbírat body pro staronový tým. (Starý - složení týmu se částečně obměnilo, nicméně "jádro" zůstalo stejné. Nový - v letošním ročníku budeme vystupovat pod novým názvem). Profil trati sliboval původně rychlých a technicky nenáročných 60 km, ale počasí posledních dnů vykonalo své. Bláta jsem na trati sice čekal o něco více, na druhou stranu i toto množství bylo dostatečné. V některých pasážích jsem se podíval i na zem, ale do měkkého. Výsledkově byl závod spravedlivý - kolo fungovalo na výbornou, startoval jsem z první vlny, trénink mi zatím nic nenarušilo ... byl to závod "za své" a na lepší výsledek jsem neměl. Na druhou stranu se jednalo o mou první letošní jízdu na MTB kole, o první závod KPŽ, tj. snad se budu výsledkově posouvat v dalších závodech směrem k čelu výsledkové listiny.

Do fotogalerie bylo přidáno několik snímků ze čtvrteční časovky a samozřejmě také ze závodu v Mladé Boleslavi.

14.05.10 - včera jsem vyzkoušel časovku na 19.5 km v okolí Kutné Hory. Další z tréninkových závodů pořádaný týmem Autocombi mi docela sedl. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mou první časovku, kterou jsem kdy jel, jsem se 4. místem spokojený. 30:03 min jetých "nadoraz" je v nohou znát ještě dnes. Jsem zvědav, jestli je možné tuto časovku brát jako vhodné rozjetí před zítřejším závodem v Mladé Boleslavi. Doufám, že tomu tak bude. Pod odkaz "výsledky" byla přidána včerejší časovka. Více informací o jednotlivých závodech naleznete také na příslušných webových stránkách, které jsou u jednotlivých výsledků uvedeny.

13.05.10 - do fotogalerie bylo přidáno ohlédnutí za sobotním silničním závodem "Kouřimská 50".

10.05.10 - v sobotu jsem se znovu postavil na start silničního závodu, kterým byla Kouřimská 50. Téměř místní závod, teprve druhý ročník, minimální propagace - pro mne se mělo jednat o tréninkový závod spojený s papírovým předpokladem bojovat o stupně vítězů. V sobotu však bylo vše jinak. Zaskočen účastí jsem byl nejen já, ale i pořadatelé. Více než 100 % nárust počtu účastníků, auta, ze kterých se vytahovala stotisícová kola atd. Trochu jsem znejistěl, ale na velké přemýšlení nebyl čas, protože jsem na start dorazil na poslední chvíli. 50 km trať, v prvním kopci po startu oddělení cca 20 členné skupiny, při průjezdu Kouřimí v polovině závodu roztržení na cca 10 lidí a následoval rozhodující kopec na 35 km. Všichni už na startu věděli, že zde se bude rozhodovat, všichni čekali nástup v tomto kopci - a přesně podle tohoto scénáře se rozhodovalo. V kopci se utrhla dvojice, kterou němělo cenu stíhat, protože pro ostatní včetně mne se jednalo o jiný "level". Za nimi s mírným odstupem pětice, ve které jsem se pohyboval i já, boj o třetí místo v cílové rovince, ve kterém jsem měl nejméně sil. Zbylo na mne celkové 7 místo.

06.05.10 - z důvodu převodu domény istencin.com k jinému poskytovateli webhostingu jsem trochu zanedbával aktualizace stránek, snad se toto zpoždění podaří dohnat v nejbližších dnech a snad tato změna zlepší fungování stránek.

Pomalu už se mi srovnal také trénink a po "rozházeném" začátku kalendářního roku se vše vrací do starých, osvědčených kolejích. Počáteční tréninkové manko už se mi podařilo také téměř srovnat a vzájemné porovnání začátku roku letošního a roku loňského (leden - duben) je následující: Celkový čas zátěže: 2010: 269,5 hod (2009: 247,42 hod) Čas zátěže - cyklo: 2010 142,95 hod (2009: 159,08 hod) Najeté kilometry: 2010: 3809 km (2009: 3941 km) Jsem zvědav, jak bude toto srovnání vypadat na konci měsíce května. A především - jaké výsledky budu zajíždět v závodech, které se blíží.

Už mám za sebou také první ostrý start. Ten se neodehrál v terénu, ale na silnici. Výměna některých dílů dostala mou silničku do takového technického stavu, že jsem si troufl odjet na ní závod. Auto Combi Švih 2010 je seriál "tréninkových závodů", nicméně slovo "tréninkových" bych si dovolil vypustit. Mé očekávání společné tréninkové vyjížďky se nenaplnilo a nohy dostaly opravdu zabrat. Jízda v balíku: OK, Časté změny tempa: KO, Kopce "za své": OK, Nástupy: KO, Aktivita v kopcích: OK, Posledních 10 km: KO Takhle by mohlo vypadat stručné hodnocení 84 km dlouhého závodu Kutná Hora - Český Šternberk. Po dvou hodinách a patnácti minutách z toho nakonec bylo 6 místo v cíli.

13.04.10 - začátek sezóny mám letos ve srovnání s loňským rokem poněkud posunutý a s tím souvisí i opožděnější tvorba startovního kalendáře. Žádné velké změny pro letošek nechystám, základem bude znovu seriál KPŽ. K mému zklamání se letos nejspíše nebude závodit na Vysoké. Klesající počet závodů tohoto "miniseriálu" se letos zastavil na čísle 0, což je docela škoda. Stranou půjdou letos také silniční závody, na které jsem se původně také těšil. Na vině je technický stav mé "silničky", která už horko těžko zvládá tréninky a na závody je nepoužitelná. Doufám, že vydrží alespoň MTB stroj, protože zásadní obměnu své "stáje" mám nachystánu až na zimu. Pod odkazem "výsledky - 2010" je ukryt první nástřel kalendáře závodů pro letošní rok. Žádné velké změny v něm nejspíše nenastanou. U některých víkendů jsou uvedeny dvě akce - u nich dojde k redukci, nicméně v tuto chvíli ještě váhám, čemu dát přednost.

31.03.10 - na začátku "objemové přípravy" jsem absolvoval vyšetření laktátové křivky. Abych měl srovnání, proběhly testy ve stejný čas, jako před rokem. K testům jsem dorazil lehce nervózní, protože zimní přírustek hmotnosti byl výrazný a přebytečná kila si stále nosím s sebou. Na klidu mi nedodali ani v laboratoři, protože první komentář směřoval právě k oněm kilogramům nad mírou únosnosti. Nicméně popichovačné poznámky začaly v průběhu testu mizet a samotný výsledek je utnul zcela. Pokud by se daly na základě výsledků testů předpovídat výsledky závodů v sezóně, tak by to vůbec nebylo špatné. V testech bylo patrné zlepšení, takže jedinou kaňkou jsou právě ony kilogramy. I po jejich shození by mi měl zůstat dobrý vytrvalostní základ, lepší než před rokem. Hlavním cílem pro duben je tedy redukce hmotnosti. Snad to půjde "samo" společně s rostoucím tréninkovým časem. Pomalu už začínám ladit závodní kalendář, který by měl být dokončen v příštím týdnu.

21.03.10 - Hurá, konečně jaro! Dnes jsem si trénink opravdu užil. V tento první jarní den (bráno datem v kalendáři) mne od delšího tréninku neodradilo ani špatné počasí. Poprvé jsem se letos dostal přes 100 km v tréninku. Doufám, že takových tréninků už bude jen přibývat. Trochu nervózní začínám být ze středečního vyšetření laktátové křivky. Na druhou stranu jsem i zvědav, jaké výsledky se objeví. Konečně jsem začal i s "revizí" obsahu stránek a aktualizoval svou vizitku. (Viz. odkaz menu - profil - vizitka).

16.03.10 - společně s tím, jak vyhlížím jaro, si také pomalu začínám vyhodnocovat tréninkové manko. Srovnání s rokem 2009 je vcelku zajímavé. Porovnání ledna a února vypadá následovně: najeté kilometry: 895 km (2009) a 437 km (2010), tréninkový čas: 103:49 hod (2009) a 118:11 hod (2010), hmotnost: 5kg navíc v porovnání s loňským rokem, čas cyklo: 49:19 hod (2009) a 23:14 hod (2010). Nic moc optimistického, ale zároveň signál k tomu, abych začal více přemýšlet nad tréninkem.

14.02.10 - trénink na blížící se sezónu jsem narušil týdenním "soustředěním" na sjezdových tratích v Itálii. Na jednu stranu byl týden na sjezdovkách součástí tréninkového plánu, na stranu druhou mám u sjezdového lyžování velký otazník v souvislosti s jeho prospěšností pro cyklistický trénink. Beru to tedy spíše jako aktivní odpočinek i když silově to byl týden docela náročný. Několik fotografií zachycujících prostředí přibylo do fotogalerie. Pokud by z nich nebylo patrné, že se jednalo o bezva oblast, uvádím to i zde v textu. Pozza di Fassa se ukázala jako správná volba a to nejen díky napojení na proslavený okruh Sellaronda. Zpočátku jsem váhal, zda by nebylo lepší zůstat doma a začít najíždět kilometry, ale nyní zpětně mohu říci, že jsem udělal dobře. Znovu jsem si to potvrdil i dnes, kdy jsem se z dvouhodinové vyjížďky vracel s "rampouchem u nosu".

Technika pokročila a tak jsem si statistiku svého týdenního "soustředění na sjezdovkách" mohl dohledat i na internetu a zde je malý přehled: 1. den - převýšení 6 533 m, vzdálenost 35 km, 2. den - převýšení 7 634 m, vzdálenost 42 km, 3. den - převýšení 9 192 m, vzdálenost 48 km, 4. den - převýšení 14 481 m, vzdálenost 75 km, 5. den - převýšení 9 436 m, vzdálenost 55 km, 6. den - převýšení 10 643 m, vzdálenost 55 km.

02.02.10 - i když cyklokros sleduji pouze jako divák, byla pro mne tato neděle opravdovým "svátkem". Na MS v cyklokrosu do Tábora jsem se chystal hezky dlouho a výkony Zdeňka Štybara v posledních závodech Světového poháru dávaly tušit, že by to mohla být fajn podívaná. Do Tábora jsem dorazil s předstihem, abych si během závodu žen mohl najít to nejlepší místo u trati. Fanoušků se sešlo poměrně dost už dopoledne, většina z nich čekala náš dres na stupních vítězů a nechtěli si nechat ujít takovou podívanou. Kateřině Nash se závod příliš nevyvedl, ale i 4. místo dokázali fanoušci ocenit. O poznání více diváků se sešlo odpoledne na závod kategorie Elite. Zdeněk Štybar se záhy po startu dostal do čela závodu, fanoušků zatrnulo při jeho defektu, ale o to více si vychutnávali jeho opětovné dobývání čela startovního pole. Atmosféru, která vládla kolem trati jsem ještě nikdy nezažil. Kotel v cílové rovince při každém průjezdu našich závodníků - to bych přál každému vidět, slyšet, zažít. Myslím, že diváci se na vítězství Zdeňka Štybara a na super výkonech ostatních reprezentantů podíleli velkou měrou. Jednoduše je hnali, hnali a hnali ... A nyní "pel mel" zážitků a postřehů: Skvělé počasí, parkoviště závodníků jako přehlídka karavanů, neskutečná rychlost, kterou závodníci létali po trati, lehkost jízdy Radka Šimůnka, kotel v cílové rovince, suveréní výkon Zdeňka Štybara, boj Martina Bíny ... několik fotografií z této akce bylo přidáno do fotogalerie.

14.01.10 - starší komentáře z této úvodní strany přeřazeny do podmenu "Archiv 2009", pod odkaz "Trénink - tréninkový deník" byl umístěn tréninkový deník shrnující mé tréninkové a závodní aktivity v roce 2009.

12.01.10 - do fotogalerie bylo přidáno několik snímků z Jizerské 50. Podlehl jsem tlaku okolí a přihlásil se na letošní ročník. Závod byl natolik specifický, že ho mám spojený s několika momenty, na které zřejmě nikdy nezapomenu. 1) Večer před závodem jsme připravovali běžky tak důkladně, jako snad nikdy před tím. Veškerá práce "šla do háje" deset minut před startem, kdy nás změna počasí donutila napatlat na krásně připravené běžky klistr 2) V den závodu OK, druhý den po závodě problém vstát z postele 3) Závod se jede špatně s 12 kg nad závodní hmotností 4) Na trati jsem se zařekl, že toto byla má první a zároveň poslední Jizerská 50, v cíli jsem názor změnil 5) Běžky bez přípravy = cyklistova smrt.

11.01.10 - konec roku 2009 byl ve znamení najíždění kilometrů, ale start objemového tréninku mi téměř vzápětí přerušila sněhová nadílka. První týden roku 2010 jsem byl nucen strávit na sjezdovkách, což bylo sice příjemné zpestření, ale o tréninkovém efektu je možné úspěšně pochybovat. Před sebou mám ještě dva týdny s prkénky na nohou, takže start sezóny není po stránce tréninkové zrovna příjemný. Na druhou stranu - odpočinek je stejně důležitý jako trénink, takže se snad nebude jednat o promarněné dva týdny.

V tomto "marném období" jsem se rozhodl absolvovat trérský kurz "C" a přes veškerá varování, kterých se mi dostalo od osob, které tento kurz již absolvovaly, musím konstatovat, že mne úroveň školení opravdu příjemně překvapila. Nových "info" bylo opravdu dost a rozhodně je zužitkuji i ve své vlastní přípravě. Složení "lektorského týmu" je navíc zárukou, že se jedná o informace nejen odborné, ale i ověřené. Příjemné bylo i setkání s "tvářemi", které znám ze závodů. Na rozdíl o sjezdovek se v tomto případě jednalo o "světlý moment" a prima start nové sezóny.